מה הוא זיהום פטרייתי ציפורניים? מה גורם לזיהומים בפטרת ציפורניים?

ידוע גם בפטרת ציפורניים וunguium tinea, זיהום פטרת ציפורניים הם המחלות הנפוצות ביותר של הציפורניים, מה שהופך את 50% של מומי ציפורניים. שני ציפורני ידות ורגליים שלך חשופות לזיהום, אשר בדרך כלל בא לידי ביטוי כמו שינוי צבע ועיבוי של הציפורן וקצוות מתפוררים. המצב הנפוץ ביותר מתרחש בציפורני רגליים.

בין שישה לשמונה אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מזיהום בפטרת ציפורניים.
מי מקבל ציפורני זיהומי פטריות?
זיהומי פטרת ציפורניים שכיחים יותר אצל גברים מאשר נשים ואצל הקשישים מאשר צעיר. תכונות נוספות או גורמים המעלים את הסיכון של אחד מזיהום פטרייתי ציפורן כוללות את הפעולות הבאות:

זרימת דם מופחתת
ציפורניים גדלות איטיות
היסטוריה משפחתית של זיהום פטרייתי (גנטיקה)
זיעה כבדה
סביבת עבודה לחה או רטובה
גרביים ונעליים שלבשו המונעים אוורור
הליכה ברגליים יחפה במקומות ציבוריים לחים (ברכות שחייה, חדרי כושר וחדרי מקלחת)
פציעה או זיהום קודם לעור או הציפורניים
סוכרת, איידס, בעיות במחזור הדם, מערכת חיסונית מוחלשת
נעליים הדוקות עם צפיפות של בוהן
תרגיל שגורם לטראומה משנית חזרה לhyponychium (שבו על קצה האצבע מתחבר לציפורן)

פטריות בציפורניים

פטרת ציפורניים לייזר
פטרת
פטרת ציפורניים
פטריות בציפורניים
פטריות ברגליים
פטרת הציפורניים
פטרת קליניק

מה גורם לזיהומים בפטרת ציפורניים?
זיהומים פטרייתיים ציפורניים נגרמים על ידי אורגניזמים מיקרוסקופים הנקראים פטריות שאינם דורשים אור שמש כדי לשרוד. ברוב המקרים, קבוצה של פטריות הנקראות dermatophytes (כגון קנדידה) היא אחראית לזיהומים פטרייתיים ציפורניים. עם זאת, כמה שמרים ועובש גם לגרום לזיהומים אלה.

למרות Trichophyton rubrum הוא dermatophyte השכיח ביותר הגורם לזיהום פטרת ציפורניים, Trichophyton interdigitale, Epidermophyton floccosum, Trichophyton violaceum, Microsporum gypseum, tonsurans Trichophyton, וTrichophyton soudanense גם עלול לגרום לזיהומים. סיבות נפוצות כוללות עובש Neoscytalidium, Scopulariopsis, ואספרגילוס.

פתוגנים שגורמים לזיהום בפטרת ציפורניים בדרך כלל להיכנס לעור דרך חתכים זעירים או הפרדות קטנות בין הציפורן ומיטת ציפורן. הפטריות גדלות כאשר המסמר מספק סביבה מתאימה חמה ולחה.
מה הם הסימפטומים של זיהומים בפטרת ציפורניים?
ציפורניים שנדבקו בפטרייה בדרך כלל הן מעובות, שבירות, מתפוררים, מרופטות, משובשות, עמומות, וכהות יותר או צהבהבות בצבע. חולה עלול להיתקל גם onycholysis, שם ציפורניים נגועות נפרדות ממיטת הציפורן. לפעמים, מסמר תוצאת זיהומים פטרייתיים בכאב באצבעות הרגליים או האצבעות, והם אולי אפילו לפלוט ריח רע קל.

סימפטום אחר שנקשרו בזיהומי פטרת ציפורניים הם נגעי עור פטרייה ללא שם dermatophytids. אלה עשויים להיות פריחות או גירוד באזור בגוף שאינו נגוע בפטרייה – מאוד דומה לתגובה אלרגית.
איך ציפורני זיהומי פטריות מאובחנות?
כדי לאבחן זיהומים בפטרת ציפורניים, רופא בדרך כלל לבחון פסולת שהוא משופשף מתחת לציפורן. את מה שאגר הציפורניים תהיינה בשימוש בבדיקות כגון אשלגן הידרוקסידי למרוח (KOH) או תרבות פטרייתי. מבחן KOH יכול להתבצע במהירות, ואילו תרבות הפטרייה יכולה לקחת שבועות.

רופאים צריכים להיות זהירים בעת אבחון זיהומים פטרייתיים של הציפורן בגלל כמה תנאים אחרים יכולים לגרום לתסמינים דומים. אלה כוללים פסוריאזיס, החזזיות יכן פלנוס, דלקת עור ממגע, טראומה, גידול מיטת ציפורן, אקזמה, ותסמונת ציפורן צהובה.

מה טיפולי פטרת ציפורניים הם שם?
טיפול בזיהומי פטרת ציפורניים יכול להיות תהליך ארוך ויקר. ישנן תרופות דרך פה, משחות נגד פטריות אקטואליות, וטיפולים אלטרנטיביים. משחות הנמכרות ללא מרשם ומשחות זמינות, אך הם לא הוכחו כיעילים מאוד.

תרופות אוראליות להידבקות בפטרת ציפורניים כוללות איטראקונאזול (Sporanox), fluconazole (Diflucan), וטרבינאפין (Lamisil), אשר בדרך כלל להימשך עד ארבעה חודשים לפני החלפת הציפורן הנגועה עם ציפורן נגועה באופן מלא.

טיפולים מקומיים בפטרת ציפורניים כוללים לכה פטריות ציפורניים כגון ciclopirox (Penlac) בנוסף לקרמים אחרים. שימוש בתרופות אקטואליות ניתן לנקות את זיהום פטרת ציפורניים, אך לעתים קרובות אינו מרפא את הזיהום לחלוטין.

בכמה מקרים קיצוניים, רופא יהיה לבחור להסיר את כל הציפורן.

תרופות חלופיות המשמשות לטיפול בזיהומים פטרייתיים ציפורניים כוללות שמן עץ תה אוסטרלי ותמצית זרעי אשכוליות. עם זאת, אין ראיות מדעיות התומכות בשימוש במוצרים אלה.
איך יכול לדפוק את זיהומי פטריות ניתן למנוע?
מניעת זיהומי פטרת ציפורניים דורשת יד ראויה והיגיינה רגל. כמה הצעות כוללות:

ציפורני שמירה קצרה, יבש, ונקי
כך שגרביים לנשום, בדרך כלל סינטטיים
שימוש בתרסיסים או אבקות נגד פטריות
לבישת כפפות גומי, כדי למנוע חשיפת יתר למים
הימנעות מאיסוף או כוססי ציפורניים
נעליים או סנדלים במקומות ציבוריים ובברכות
הבטחה כי המניקור או פדיקור הסלון מעקר כלים כראוי
הפסקת שימוש בציפורניים וציפורניים מלאכותיות
נטילת ידות לאחר שנגע ציפורניים נגועות
הימנעות משיתוף נעליים וגרביים

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: